POHYBOVÁ TERAPIE

Naprosto zásadní součástí celkové rehabilitace je pohybová terapie, jejíž cílem je samostatný pacient bez bolesti 

Poměrně zanedbávanou, dle nás ale naprosto zásadní součástí celkového rehabilitačního plánu, je dobře zvolená pohybová terapie. Při aktivním cvičení se využívá různých balančních a lokomočních pomůcek.

Cílem jakékoliv rehabilitace je odstranění bolesti a návrat pohybové i fyziologické funkce.
Aktivní cvičení ovlivňuje a napravuje nesprávný vzorec chůze, vzniklý dlouhodobou chronickou bolestivostí či po ortopedických zákrocích nebo svalových dysbalancích. Jakmile dojde díky postupnému efektu zvolené fyzioterapie k úlevě od bolesti a zlepšení mechanické funkce nepoužívané končetiny, je na čase zařadit vlastní pohybovou práci pacienta tak, aby časem tvořila velký podíl na rehabilitační práci 

Balanční cvičení
Využíváme různých balančních pomůcek, jako jsou gymnastické míče a podložky k podpoře posílení hlubokého stabilizačního systému a k tréninku propriocepce. Cvičení na balónech je v poslední době velmi oblíbená činnost, která každopádně má svá určitá časová omezení a ne vždy je v první řadě vhodné sáhnout po tomto druhu cvičení. Více se můžete dozvědět na našich seminářích.

Balanční pomůcky nejsou jedinou možností, pro zlepšení obratnosti, zvláště pro učení nových pohybových stereotypů jsou v rehabilitaci další důležité pomůcky, jako jsou kavalety, slalom kolem kuželů či pohyb po rampě či schodech. 

Každá pomůcka má svá určitá specifika pro zlepšení mechaniky daného segmentu těla.

Pro vaši inspiraci se mrkněte na video Katky Plačkové a behejsepsem.cz. Připravili pro vás srozumitelný úvod k balančnímu cvičení a posilování. Dozvíte se jak vybrat správnou pomůcku, jak začít a s čím si třeba počkat. Chystáme i druhý díl :) 


AQUATERAPIE

Voda je pro organismus nepostradatelná a její blahodárný vliv na pohybový aparát je znám již tisíce let. Fyzikální vlastnosti vody ve spojení s aktivním pohybem vytvářejí neuvěřitelné efekty v rehabilitaci zvířat.

Veterinární aquaterapie

Obecně můžeme samozřejmě aquaterapií nazvat jakýkoliv pobyt psa ve vodě. Ve veterinární fyzioterapii budeme hovořit o pohybu psa na pohyblivém páse v teplé vodě v rehabilitační vaně. Tato rehabilitační metoda je nepostradatelná při rekonvalescenci neurologických pacientů, využívá se hojně při rehabilitaci po ortopedických zákrocích a své důležité místo má v péči o psí seniory nebo v tréninku psích sportovců. 

Kouzelné vlastnosti vody

Díky tomu, že voda psy nadnáší, mohou se pohybovat bez bolestivého zatížení kloubů, nebo mohou chodit pánevní končetiny ochrnutých psů, které jsou bez vody zatím ještě nepohyblivé. Zároveň musí pacienti při pohybu ve vodě překonávat její odpor, a tím intenzivně posilují svalstvo. Rychlý růst svalové hmoty je předpokladem dobrého průběhu rekonvalescence a návratu do aktivního života. Teplota vody, která se pohybuje kolem 32 stupňů Celsia pomáhá s uvolněním ztuhlých kloubů a prokrvení svalů, stejně jako silný whirlpool, který je obvykle součástí rehabilitace v aquaterapeutické vaně. Prokrvení pomáhá i tlak, který díky vodnímu sloupci působí na kardiovaskulární systém.
Rychlost pásu lze plynule regulovat a pásu lze měnit sklon. Tím můžeme zajistit jak jemný přístup u velmi imobilních pacientů, tak i intenzivní posilovací trénink pro psy u konce své rehabilitační cesty nebo ve sportovním tréninku.